Google Analytics – a SEO-hoz alkalmatlan
Publikálta Litkei Béla | 2009.04.15 | Kategória: Keresőmarketing | 5 commentsMiért nem alkalmas a Google Analytics SEO-célokra
Aki komolyan akar keresőoptimalizálást (SEO) végezni, jobb, ha nem épít a Google Analytics-re. Kár, hogy így van, mert ez a tool nem csupán ingyenes, de egyszerűen kezelhető is, sajnos azonban nem teljesíti a SEO-elvárásokat. Longhand több cikkében is ír a Google elemzőeszközéről, mi most azt próbáljuk bebizonyítani, miért ne támaszkodjunk kizárólag a Google Analytics-re.
1. Korlátozott technológia
A Google Analytics az úgynevezett Page Tagging-technológiát használja. Így a program csak olyan böngészők (browser) információit tudja felvenni, amelyek képesek a JavaScript futtatására. Azonban az automatikus böngészők, amelyek közé a keresőmotorok Spider-ei is tartoznak, nem futtatják a JavaScript-et a forráskódjukban (Source Code).
Ennek következtében a Google Analytics csak a valódi felhasználók akcióit regisztrálja, a kereső-spiderekét azonban nem.
A jó keresőoptimalizáláshoz viszont tudnunk kell, mikor jönnek a spider-ek, milyen oldalakat nyitnak meg és milyen gyakran térnek vissza. Csak így tudjuk az oldalainkat optimalizálni, új oldalt létrehozni, belső linkeket felépíteni és rangsorolni a változtatásokat. Különösen hangzik talán, de a spider-ek viselkedését éppúgy elemezni kell, mint a látogatókét.
2. Nem elemez log-fájlokat
A log-fájlok elemzése a Page Tagging párja a web-elemzésben. Azok az eszközök, amelyek kiértékelik a log-fájlokat, a Server-log-okról szednek össze minden információt. Feljegyeznek minden oldalmegnyitást, hozzá az IP-címet, a User Agentet és többnyire még az utaló szöveget is. Ezekkel az alkalmazásokkal dolgozni ugyan kissé fáradságosabb, megéri azonban a nyert adatok miatt.
A legjobbak a log-elemzésekben a konfigurálható szűrők. A Google Analytics is próbálkozik ugyan bizonyos mértékig ilyennel, de továbbra is korlátozottak az ellenőrzési lehetőségek.
Sajnos a Google Analytics-ben nem lehet log-fájlokat feltölteni, sem adatokat letölteni. Ha a Google beépítené ezt a lehetőséget, az igazi win-win-szituációt eredményezne: Ön használhatná a GA-t az összes adat kiértékelésére – és ugyanezt tehetné a Google is.
3. Függünk a Google-tól
Ha kiértékeléseket szeretne megtekinteni, azt online, a Google Analytics csatlakozáson keresztül teszi. Azonban az eredményeket nem tudja sem magával vinni, sem archiválni. Ráadásul a Google folyton ellenőrzi az Ön adatait. Ha a Google megváltoztatja a csatlakozást vagy a kiértékelések módját, akkor Ön kénytelen azt tudomásul venni.
Az ÖN honlapjáról van szó, az ÖN látogatóiról, és az ÖN elemzéséről. Miért kellene mindennek a Google hatalmában lennie?
A Google Analytics sem teljes és tesztekben messze a kereskedelemben szokásos termékek mögött végez. Sőt, hátrébb, mint az Urchin annak idején, még mielőtt a Google megvásárolta és átkeresztelte volna Google Analytics névre. Ez figyelmeztetés lehet, hogy a Google nem fektet be abba, hogy a piacon található többi termékkel lépést tartson. Ha ez a trend kitart, még tovább fog növekedni a távolság a szabad Google Analytics és a kereskedelemben szokásos, professzionális piaci tool-ok között.
A Google Analytics ennek ellenére nem teljesen haszontalan. Aki komoly keresőmarketinget akar folytatni, az mégsem hagyatkozhat kizárólag erre, hanem további eszközöket is érdemes bevonnia.
Sziasztok!
Ha GA nem jó erre, mit ajánlotok? AWStat esetleg?
Csatlakozom az előttem szólóhoz!
Oké, akkor adj légyszives tippet mi a király SEO szempontjából, ha már GA kevés szerinted.
Számos más eszköz áll rendelkezésre, viszont igazi alternatívának a Piwik Connector eszközt ajánlom figyelmetekbe.
Üdv: Péter
Igen, és be is linkelte Longhand azt a cikket, amiből valakinek ugyanez a véleménye alakult ki ott is.
ha jol latom ez egy 2 eves cikk leforditasa, forrast megjelolhettel volna azert ;)